מאמרים

בעלי מקצוע מומחים באיבחון - חלק II

לאחר הבדיקה הזריזה הוא איננו יתן פיתרון מידי לבעיה הרפואית, אלא רק יאבחן. הרופא יעניק שם לתופעה ולאותה סיבה בעקבותיה הגיע החולה, ואז רק יפנה את החולה לבדיקות יותר מעמיקות במקום אחר, אצל רופא מומחה. כך קורה גם במקצועות רבים אחרים, כשאדם הרוצה פיתרון לבעיה כלשהי שצצה פשוט יזרק כמו כדור בין כל מיני מתמחים שיתמסרו בו להנאת כלכלתם ונוחיותם.

כיום בעלי מקצוע בעולם למדו לאבחן, לתת שמות יפים באריזות צבעוניות, אך לא באמת לפתור את הבעיה ולעקור אותה מהשורש. גם אם יגיע פיתרון, יהיה זה רק אחרי סחבת ארוכה בין מקום למקום ובעל מקצוע אחד לאחר. אם רצה אדם לבנות שער אלומיניום בכניסה לחנייה, אין שום בעיה. עליו רק לפנות אל המועצה המקומית בכדי לקבל אישורי בנייה, לשלם כספים, לכתוב מכתבים, להזמין איש שימדוד, לפנות אל זה שיביא את השער, שברוב המקרים לפחות ירכיב אותו בעצמו ולא יוסיף לשרשרת אדם שיכנה עצמו מומחה ההרכבה, בניגוד לזה שהביא את השער, שהוא מומחה ההובלה. זו אולי נשמעת כמו הקצנה, אך דברים רבים מתנהלים ומנוהלים כך כיום. לבזבוז זמנם, כספם ונוחיותם של אלה המחפשים שירות ועזרה.

בעלי מקצוע הפכו פחות מקצועיים בעבודה הפרקטית, בפעולות, והכפילו את מומחיותם ומקצוענותם באיבחון, והעברת חוות דעת. מה יותר חשוב? זאת כל אדם יקביע בעצמו.

חזרה לחלק ראשון